پنج شنبه 30 شهریور 1402
واحد فروش: 09132600895
صفحه اصلی محصولات فروش ویژه باشگاه مشتریان اخبار و مقالات گالری تست دکور راهنمای سایز ارتباط باما ☰منوراهنمای انتخاب اندازه فرش

راهنمای انتخاب اندازه فرش


در دکوراسیون خانه های ایرانی استفاده از فرش مناسب دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد که می تواند تناسب و زیبایی فوق العاده ای را به خانه و دکوراسیون ببخشد. از نکات مهم  انتخاب یک فرش مناسب در دکوراسیون ، انداره و رنگبندی مناسب نسبت به دکوراسیون و مبلمان خانه می باشد که در اینجا شما را همراهی می کنیم  تا شما با رعایت این نکات بتوانید بهترین فرش را چه از لحاظ رنگ و چه از لحاظ اندازه ، برای دکوراسیون خانه انتخاب نمایید. ضمناً برای فرش ماشینی و فرش دست بافت تفاوتی برای انتخاب در اندازه آن وجود ندارد .

انتخاب اندازه مناسب فرش منطقه به همان اندازه انتخاب الگو یا رنگ مهم است. مستطیل ، مربع یا گرد ، اندازه و شکل ایده آل فرش ، برای دستیابی به ظاهر مناسب، برای تناسبات و طراحی خاص یک اتاق بسیار مهم است.

به عنوان مثال ، اندازه و شکل یک فرش می تواند با تأکید بر گروه بندی خاصی از مبلمان ، به تعریف مناطق نشستن ، ناهار خوری یا لهجه یک فضا کمک کند. بسته به اندازه اتاق یا زیبایی که می خواهید بدست آورید ، مبلمان را می توان مستقیماً روی فرش یا اطراف آن قرار داد. استفاده از چندین فرش می تواند چشم را از یک اتاق یا منطقه به اتاق دیگر بکشاند.

 

اندازه مناسب فرش برای اتاق نشیمن یا پذیرایی


  • همه پایه‌های مبل روی فرش

شکل حال یا نشیمن شما و تناسب آن با مبلمان و فرش، باید طوری باشد که فضا بیشتر از چیزی که هست به نظر برسد و اهالی خانه در آن احساس یکپارچگی کنند. در این زمینه به طور معمول پیشنهاد می‌شود که اگر فرش زیر مبلمان قرار می‌گیرد؛ حداقل به پهنای ۶ اینچ از هر طرف مبلمان بیرون زده باشد این طرح، که معمولا نیاز به فرش های سایز بزرگ دارد؛ بهترین انتخاب برای چینش یک اتاق نشیمن در یک فضای بزرگ یا برای گروه‌بندی مبلمانی که پراکنده است، خواهد بود. قرار دادن همه اجزای مبلمان در یک فرش واحد، قطعات آن را منسجم می‌کند و یک منطقه مشخص را تعریف می‌کند. این طرح، که معمولا نیاز به فرش های با اندازه ی بزرگ دارد؛ بهترین انتخاب برای چینش یک اتاق نشیمن در یک فضای بزرگ یا برای گروه‌بندی مبلمانی که پراکنده است، خواهد بود. قرار دادن همه اجزای مبلمان در یک فرش واحد، قطعات آن را منسجم می‌کند و یک منطقه مشخص را تعریف می‌کند.

  • پایه‌های جلوی مبل روی فرش 

شکل حال یا نشیمن شما و تناسب آن با مبلمان و فرش، باید طوری باشد که فضا بیشتر از چیزی که هست به نظر برسد و اهالی خانه در آن احساس یکپارچگی کنند.

در این زمینه به طور معمول پیشنهاد می‌شود که اگر فرش زیر مبلمان قرار می‌گیرد؛ حداقل به پهنای 6 اینچ (15 سانتی متر) از هر طرف مبلمان بیرون زده باشد. این طرح که معمولا نیاز به فرش های سایز بزرگ دارد؛ بهترین انتخاب برای چینش اتاق نشیمن در یک فضای بزرگ یا برای گروه‌ بندی مبلمانی که پراکنده است، خواهد بود. قرار دادن همه اجزای مبلمان در یک فرش واحد، قطعات آن را منسجم می‌کند و یک منطقه مشخص را تعریف می‌کند.

  • میز وسط روی قالی

 این طرح برای فضاهای کوچک یا باریک مناسب است. در واقع این طرح باعث می‌شود اندازه اتاق بزرگ‌تر بنظر برسد. در این حالت برای به دست آوردن نسبت درست، اندازه فرش را باید بزرگ‌تر از ابعاد میز وسط و کوچک‌تر از فضای خالی میان مبلمان در نظر بگیرید.

اندازه مناسب فرش برای میز نهارخوری


میز بزرگ ( 8 صندلی یا بیشتر )

برای میز بزرگ با 8 صندلی یا بیشتر فرشی با ابعاد 3.5 * 2.5 و یا 4 * 3 مناسب است. با این چیدمان فضای کافی برای قرارگیری همه صندلی ها روی فرش حتی در صورت عقب رانده شدن فراهم می شود.

میز متوسط ( 6 صندلی )

فرشی با ابعاد 3*2 یا 3.5 * 2.5 برای یک میز متوسط با 6 صندلی مناسب است.

میز کوچک ( 4 صندلی )

بهترین حالت برای یک میز کوچک با 4 صندلی قرار دادن آن بر روی یک فرش گرد با قطر 2.5 یا مربع 3 * 2 می باشد. همچنین می توانید میز و صندلی ها را در مرکز یک فرش استاندارد در اندازه متوسط قرار دهید.

میز گرد

مبلمان بیضی و گرد فرصتی را برای یک فرش گرد فراهم می کند تا بتواند کل اتاق را زیبا و یکپارچه کند.

 

اندازه مناسب فرش برای اتاق خواب


به عنوان نقطه کانونی اتاق خواب، پایه‌های تخت شما باید روی قالیچه قرار بگیرد. طوری‌که هنگام خروج شما از تخت، پاهای‌تان روی فرش قرار بگیرد. به تصویر زیر نگاه کنید:

 

 

البته اگر بودجه کافی برای خرید چنین فرشی ندارید؛ و یا می‌خواهید فرش را به صورت عرضی پهن کنید (این شکل باعث ایجاد فضای حرکتی بیشتر روی فرش در اطراف تخت می‌شود.) شکل زیر را در نظر بگیرید. در این شکل، فضای پرتی که شما معمولا در آن حضور ندارید، فرش نشده است.

 

 

در نهایت نیز اگر در عرض هر دو سمت تخت دیوار قرار دارد؛ استفاده از دو قالیچه کوچک در دو طرف تخت می‌تواند جالب باشد. یکی از مزیت‌های این کار، انعطاف‌پذیری چیدمان است. همچنین نیاز به خرید فرش‌های بزرگ نیست؛ و در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود. در نهایت نیز فرش تحت فشار پایه‌های تخت آسیب نمی‌بیند.

 

 

اندازه مناسب فرش برای آشپزخانه


آشپزخانه بزرگ ( بزرگتر از 20 متر )

می توانید از فرش های بزرگتر از 4 متری استفاده کنید. اگر جزیره دارید و برای آن قالیچه می خواهید، قالیچه هایی با اندازه 2.25 * 1.5 یا 1.5 * 1 را می توانید زیر هر دو طرف جزیره قرار دهید. اگر ترجیح می دهید فضای کف بیشتر معلوم شود، قالیچه باریک طویل مانند 3 * 1 طول کابینت ها و سینک را می پوشاند و گزینه خوبی است.

آشپزخانه متوسط ( 10 تا 15 متر )

بسته به چیدمان شما، یک فرش کوچک، مثل 1.5 * 1 یا 2.25 * 1.5، یا یک فرش کناره در جلوی سینک ظرفشویی ممکن است بهترین عملکرد را داشته باشد، بقیه فضای کف را باز نگه دارید.

آشپزخانه کوچک ( کوچک تر از 10 متر )

آشپزخانه کوچک خیلی زود شلوغ و بی نظم به نظر می رسد. حالا افزودن یک قالیچه به آن می تواند وضعیت را بدتر کند. با این حال اندازه مناسب قالیچه حس راحتی به این فضا می بخشد.

اگر آشپزخانه تان کوچک است با توجه به طرح آشپزخانه یک قالیچه کوچکتر مثل 2.25 * 1.5 یا 1.5 * 1 یا قالیچه باریک 1 * 2 جلوی سینک مناسب خواهد بود و مابقی فضا باز می ماند.

آشپزخانه طویل ( با طول حداقل 3 متر )

این سبک آشپزخانه شامل دو واحد موازی می شود و معمولا گاز و یخچال در یک طرف و سینک در طرف دیگر است. بدین ترتیب یک راهروی مرکزی ایجاد می شود. اکثر آشپزخانه های کوچک به ویژه در خانه های آپارتمانی چنین طرحی دارند. برای این طرح قالیچه باریک در اندازه 2 * 1 یا 3 * 1 بهترین انتخاب است.

 

راهروها


فرش‌های کناره برای راهروها انتخاب می‌شوند. بهتر است هیچ بخشی از این راهروهای باریک را نادیده نگیریم؛ و تمام آن را با فرش بپوشانیم.

اورینتال : این فضاهای طولانی خطی را می توان با استفاده از دونده هایی که چشم را از یک منطقه به منطقه دیگر هدایت می کنند ، برجسته کرد. هیچ چیز نمی تواند یک راهرو خسته کننده را مانند اضافه کردن یک فرش کامل تبدیل کند.

 

حمام و دستشویی 


حمام ها از نظر طراحی کوچک هستند ، به علاوه شما باید محل قرار دادن وسایل حمام را با استفاده از یک فرش در نظر بگیرید. ممکن است بخواهید برای دستیابی به احساس مناسب بدون فشار بیش از حد بر فضا ، یک پادری 80 * 50 یا حتی یک دونده انتخاب کنید.

 

ورودی خانه


اجازه دهید که شکل فضای خانه انتخاب فرش پادری را بر عهده بگیرد. مستطیل یا دایره‌ای شکل بودن فرش پادری، باید برداشتی از محیط فضای ورودی باشد. در این زمینه ارتفاع فرش پادری و فاصله کف زمین تا لبه پایینی در را بررسی کنید؛ تا اطمینان حاصل شود که در هنگام باز و بسته کردن درب، فرش به آن گیر نمی‌کند.